Staff

COLLEGE STAFF 2017 /2018

 

Principal                                            Mrs Anne Anderson

 

Vice Principal (Curriculum)           Mrs Hilary Harbinson /Safeguarding

 

Senior Management Team

 

Head of Junior School                     Mr Andy Tate/Safeguarding

Data Management

                       

Head of Senior School                     Miss Katrina Murphy/ Safeguarding

College Administrator                    

 

DEPARTMENTS

 

Art and Design                           Mrs Eimear McKeown (Head of Art)

Mrs Dawn Clarke

Mr Joe Mullan, (Technician)

 

Careers                                          Mrs Dara Morgan (CEIAG /BALC Co-ordinator)

 

Drama                                             Mrs Melissa Warnock (Head of Drama)

Mrs Dawn Manson (Assistant SENCO)

                                                           

 


English

Mrs Lynda McDowell – Head of Department (mat leave)

Miss Sinead Gallagher (Acting Head of English/ Literacy Co-ord)

                                                Miss Shauneen Boyle

Miss Laura Caira Phillips (Year 11 Co-ordinator/KS3 RE)

Mrs Katie Cordner (Mat leave November 17)

Mrs Emma Morgan (covering for Mrs McDowell)

Mrs Danielle Mathers (covering for Mrs Cordner)

 

Geography                         Mrs Catherine McIvor (Head of Geography)

Mrs Andrea Cumiskey (SENCO)

 

History                               Ms Suzanne Harrison (Head of History / Year 10 Co-ordinator)

                                             Miss S Irvine

 

Home Economics                  Ms Davina McSorley (Head of HEY12 Co-ordinator)

Mrs Abigail Bittle (Industry Links Co-ordinator) 

                                                    Miss Rebecca Jenkinson

Mrs Lynn Smith (Technician)

 

Information&                         Mrs Anna Kearns (Head of ICT)

Communication                  

Miss Ciara McCann

Mr Aidan McGee

Mr James Doyle (Ict Network Manager)

Mr Peter Sinton (Placement Year)

 

Librarian                                 Mrs Jacqueline Ward

 

Mathematics                     Mrs Marie Tennyson (Head of Mathematics)

Mrs Louise McKinstry (Citizenship Co-ordinator)

Mrs Bronagh Mone (Numeracy Co-ordinator /mat leave)

Miss Joanne Baird (Acting Numeracy Co-ordinator)

Mrs Christine Cuffey

Miss Hannah Roulston

 

Modern                                  Mrs Ann O’Loughlin (Head of Modern Languages

Languages                             Examinations Officer/ Teacher Tutor)

                                                Ms Geraldine Byrne (Y9 Co-ordinator)                 

 

Music                                        Mrs Tracy McLean (Head of Music)

Instrument                            Miss Donna McCracken

 

Mr R Bothwell, Mr. J Hagan, Mrs

J Hutchinson, Ms L McAllister, Mr W McLean,

Mr. M. Murphy, Mrs L Parton.

 


Physical                                 Mr Keith Walker (Head of PE/ Year 8 Co-ordinator)

Education                             Miss Jamie-Lee Cochrane (covering for Mrs Gordon)

Mrs Alex Gordon (Mat leave)

Ms Suzanne Harrison (Year 10 Co-ordinator)

Mr James McGlade

Mrs Mandy Wright

 

Religious                                 Mrs Clare Harrison (Head of KS4 RE)

Education                               Miss Laura Phillips (Head of KS3 RE/Year 11 Co-ordinator)

Miss Katrina Murphy (Head of Senior School)

Ms Geraldine Byrne (Year 9 Co-ordinator)

 

Science                                 Mr Gareth Thompson (Head of Science)

Mrs Orlaith Byrne

Miss Caroline Crawford

Mr Andy Edgar

Mrs Dara Morgan (CEIAG/BALC Co-ordinator)

Mrs Alex McCully

Mr Andrew Tate (Head of Junior School)

Mr Keith Walker (Year 8 Co-ordinator – Head of PE)

Mr Garbhan McParland (Technician)

 

Special          

Educational Needs                Mrs Andrea Cumiskey (SENCO)

Mrs Dawn Manson (Assistant SENCO)                              

 

Classroom                

Assistants                           Miss Laurelle Campbell

Mrs Jane Gibson

Mr Ryan Gourley

Miss Phillipa Hamilton

Mrs Jacqueline Kelly

Mrs Helen Lennon

Mrs Alison Lennon-Malone

Miss Aishling Monaghan

Miss Charlene Moore

Mrs Victoria Morton

Mrs Vivienne McCoy

Mrs Carol Runciman

Miss Jennifer Smith

Mrs Rita Sweet

 

Technology and                        Mr Stephen Clarke (Head of T&D / Head of Sixth Form)

Design                                          Mr Sean Kelly

Mr John Cromwell (Technician)

 

Bursar                                      Mrs Emma Cordner

 

College Office                     

Mrs Elaine Lennon (Principal’s Secretary)

Mrs Selena Hanlon (Pastoral Secretary)

Mrs Dolores Canniford (Pastoral / Finance / Transport)

Mrs Janine McKeown (Finance / Reprographics / Curriculum)

 

Sixth Form Supervisor        Miss Siobhan Johnston (Based in Sixth Form Study)

 

Cleaning                                Mr Darren Barker

Supervisor

 

Caretaker                              Mr Tony McGrath

 

 

Cleaning Staff                     Mrs Samantha Gamble, Mrs Sharon Kennedy, Mrs Lorna Magill,

Ms Eiblin McCauley, Miss Beverley Clingham,

Mrs Patricia McGrath, Natalie Towman

 

Canteen                                 Mrs Daphne Faloon

Manageress

 

Assistant Cook                      Mrs Janet Johnston

 

Staff                                       Mrs Samantha Gamble, Mrs Iris Hilland, Mrs Carol Finnegan,

Mrs Patricia McGrath, Mrs Diane McKnight, Mrs Heather Brown